NSAC AGM & Awards Night



08 Jun 2018

NSAC AGM & TROPHY NIGHT

Friday 11th May

Domain Function Room 

 

Our AGM and Trophy Night was held last Friday night with a good attendance.  

Our NSAC Committee for the 2018/19 season is:  David O'Brien (President), Richard Welsh (Vice President),  Tony Sansom (Treasurer/Registrar); Vanessa Kearney (Secretary); General Committee - Ken Atkinson, Anne McVilly, Emily Best, Anita Welsh and Lynne Sansom.

 

 

Jack Hale, home for a quick visit was presented his Athletics Tasmania awards for U/20 Athlete of the Year and Sprinter of the Year as well as a NSAC recognition award.

 

 

Congratulations to all our award winners.

 

 

2017 Cross Country Age Group Winners: (must have competed in 3 premiership rounds)

 

 

Under 12:            Emily Best; Blake Hooker

 

Under 14:            Dylan Burnett

 

Under 16:            Ambrosia Negri; Samuel Coady

 

Under 20:            Meriem Daoui; Nicholas Cox

 

Open:                   Tania Rowlands; Grant Page

 

Over 40:               Vanessa Kearney, Damon Court

 

Over 50:               Carol Bristow; Anthony Baines

 

 

2017 Winter Club Consistency Trophy for highest points for Cross Country - Dylan Burnett

 

 

2017 Cross Country Most Improved – Emily Best

 

Track and Field Age Group Winners:

 

Under 14:            Emily Best; Hayden Nichols

 

Under 16:            Ambrosia Negri, Dylan Burnett

 

Under 18:            Zoe Kerr, Jacob Nolan

 

Under 20:            Meriem Daoui, Nicholas Cox

 

Open:                   Sarah Holmstrom, Brandon Clark

 

Over 35:               Marcia Lucas, David O’Brien

 

 

Club Consistency Trophy for highest points for Track & Field – David O’Brien

 

 

Rose Bowl - Highest women’s points – Ambrosia Negri

 

The Julie Berry Memorial Trophy for 400m/800m and relays – Emily Best

 

Neil Davis Memorial 400m Handicap - Zoe Kerr

 

T&F Most Improved - Emily Best

 

Peter Eustace Memorial Club Award – Phil Hniat

 

President’s Award: Leeza Cox

 

Achievement Awards - Meriem Daoui and Jacob Nolan

 

Appreciation Awards: Anne McVilly, Jim Court, Leeza Cox, Lynne Sansom, Anita Welsh, Tony Sansom

 

 

NSAC mugs were presented to our Summer and Winter captains and also to those competitors who competed in all premiership 2017 Cross Country rounds - Tim & Tracey McConnon, Margaret and James Horne, Dylan Burnett, Paige and Tania Rowlands.

 

 

Record certificates were also presented.

 

 

We will have a PDF copy of our AGM booklet on google drive for you to read or download. Details will be in the Weekly Update.